Az emberi agy működésének mechanizmusa a pszichológiai kutatások egyik területe. Az alább látható kis teszt segít megérteni az emberi agy működésének apróbb részleteit.
![](//gportal.hu/portal/szivarvanyorszag/image/gallery/1156174332.jpg)
Agyunk két, nagyjából szimmetrikus féltekéből áll. Mindegyik félteke a test ellenoldali felét irányítja, és onnan kap információkat. A féltekei aszimmetria (lateralitás) tehát azt jelenti, hogy a bal agyfél a jobb kezet irányítja, és a tőlünk jobbra lévő tárgyakat észleli. Az idegpályák aszimmetrikus elrendezésén túl a két félteke információfeldolgozó képessége is eltérő.
Már a 19. században észrevették, hogy míg a bal halántéki lebeny sérülése többnyire súlyos beszédzavarhoz vezet, a jobb oldal hasonló sérülése csak nagyon ritkán. A nyelvi képességek mellett a bal félteke előnye elsősorban a logikai és számtani feladatok terén mutatkozik. A téri tájékozódás vagy a vizuális, képeken alapuló gondolkodás viszont a jobb félteke kompetenciája. A jobb félteke előnyben van az érzelmek kifejezése és az érzelmi jelzések percepciója terén is. A bal félteke feldolgozási módjára jellemző a részletek egymást követő elemzése, míg a jobb félteke az információtömeg egészéből egyszerre próbál jelentést formálni.
A legtöbb funkció esetében a gyengébb félteke is rendelkezik bizonyos kapacitással, a különbség inkább mennyiségi jellegű. A kezesség szorosan összefügg a féltekei aszimmetriával, de a kapcsolat nem közvetlen. A jobbkezesek 90 százaléka rendelkezik bal féltekei beszéddominanciával, a balkezeseknek viszont csak mintegy kétharmadánál van jobboldali előny. A féltekei aszimmetria-viszonyokban, a kezességen túlmenően is, jelentős egyéni különbségek mutatkoznak.
forrás: www.lelkititkaink.hu |