Színterápia
A legújabb kutatások egy régi kínai gyógymód helyességét ismerték fel és erősítették meg. Eszerint a színeknek erős hatásuk van testünkre és lelkünkre. Segítenek jobban elviselni a hétköznapokat, boldogabbá teszik életünket - sőt, néha még a gyógyulásba is besegítenek.
A színterápia gyökereit fellelhetjük az ókori Egyiptom, India és Kína, sõt még az elveszet Atlantisz civilizációjában is. Úgy tartják, hogy Atlantisz kör alakú szentélyeiben különleges kamrákat alakítottak ki, melyekben az embereket a természetes fény és kristályok segítségével gyógyították.
Az ókori egyiptomiak ehhez hasonló módon alakították ki szentélyeiket, és gyógyító céllal vetítették beléjük a Nap sugarait. A középkori nagy katedrálisok ablakai színes üvegekbõl készülnek, melyek színes fényében a gyengék és betegek fürdõt vehettek és helyreállíthatták egészségüket.
Az emberiség mindig is imádta a napot, melynek sugarai a színkör összes színét tartalmazzák, és melynek gyógyító hatásával már az ókorban is tisztában voltak.
Így hatnak a színek
Minden anyag, beleértve az emberi testet, atomokból és atommezőkből áll, melyek meghatározott hullámhosszon rezegnek. A színek is ezen az egyszerű elven működnek: mindegyiknek megvan a maga hullámhossza. Gyógyító hatásuk sejtjeink rezgőmozgásával áll összefüggésben: a betegségek és rosszullétek ugyanis a sejtek rezgésszámában létrejövő diszharmóniára vezethetők vissza, melyek meghatározott frekvenciájú színek segítségével visszaállíthatók az eredeti egyensúlyi állapotba.
A színek befolyásolják a szívverésünk, a vérnyomásunk és az anyagcserénk ritmusát. A felvételben nagy szerepe van a szemnek és a látásnak, hiszen a környezetünkből jövő jelek 83 százalékát a látóidegek közvetítik az agynak. Érzékelésünk további 11 százalékát teszi ki a hallás, 3 százalékát a szaglás.
A színeket azonban elektromágneses sugárzásuknak köszönhetően bőrünkön keresztül is magunkba szívhatjuk, mégpedig tapintással.
PIROS - az energiabomba
életerő, bátorság, önbizalom
A pirosnak erős hatása van: szabályozza adrenalin-termelésünket, így köze van a hormonok kiválasztásához is. Ettől a színtől bárki erősebbnek, életrevalóbbnak érezheti magát. Sokszor már egy csokor vörös virág elég hozzá.
Hatása testünkre: minden más színnél jobban növeli a pulzusszámot, a szívverést és a vérnyomást, azaz segít a vérkeringési zavarokon, gyomorsav-pangáson, valamint helyrebillenti legyöngült szervezetünket. Serkenti az adrenalin-termelődést is. Az ún. fotodinamikus terápia során a rák gyógyítására használják. A piros egy meleg szín, amely elősegíti a gyógyulást. Átmelegíti a hideg területeket, így csökkentve a fájdalmat és oldva a merevséget.
A piros energia a gyökér csakrát uralja.
NARANCS - jó emésztés
vidámság, bizalom, találékonyság
Rossz a kedved? A narancsszín boldogságot, életvidámságot sugároz. A félős, szégyellős embereket bátrabbakká, kezdeményezőbbekké teszi. A meleg, erotikus árnyalat stimulálja a vágyat, de erősíti az emésztőszerveket és az ellenálló képességet is. Használj például narancssárga müzlistálat, hogy megjöjjön az étvágyad, és vásárolj ugyanilyen színű salátástálat a buli kedvéért.
Hatása testünkre: székrekedés, feszültség és megfázás esetén segít. A piroshoz hasonlóan ez is egy energikus szín. Élénkíti a gondolkodást. Növeli a szervezet ellenálló-képességét, a szexuális teljesítőképességet és az anyagcserét serkentve segít az emésztési zavarokon. A vese, a húgyhólyag és a tüdő egészségének javítására használják.
A narancs a hasi csakrát uralja.
SÁRGA - a gondolatébresztő
bölcsesség, tisztaság, önérzet
Aki valaha is belépett már sárga szobába, az tudja, hogy a sárga nevettet. A sárga automatikusan vidám, napsugaras jókedvre derít. Ám - és ezt kevesen tudják - tesztek bebizonyították, hogy javítja a gondolkodást. Hogyan? A ragyogó szín aktiválja agyunk vizuális központját. Ami sárga, azt megnézzük, és már meg is jegyezzük. Érdemes a feljegyzéseket sárga cetlikre írni, vagy fontos adatokat sárga kiemelő filccel kihúzni.
Hatása testünkre: megemeli a vérnyomást, és segíti a májat a méregtelenítésben. A gondolatokat stimulálja. Erősíti az idegrendszert. Elősegíti a bőr regenerálódását, a bőrbetegségek leküzdését. Hatással van a gyomorra, a májra, a belekre.
A sárga a köldök csakrát uralja.
ZÖLD - figyelmessé tesz
egyensúly, szeretet, önfegyelem
A zöld kiegyensúlyozó, testet-lelket-szellemet nyugtató hatása mindenki számára ismert. A természet színeként harmóniát teremt, és konkrét segítséget nyújt a mindennapokon. Szeretnéd, ha mások jobban odafigyelnének, amikor beszélsz? Öltözz zöldbe! A szem retinájának ugyanis különösen sok receptora fogékony a zöldre. Vagyis ez a szín vonzza a tekinteteket. Jó mellékhatása, hogy egyidejűleg ellazít, nyugodtabbá teszi a légzést, kisimítja az izmokat, tehát lámpaláz esetén is segít.
Hatása testünkre: álmatlanság, túlerőltetett szemek és fertőzések ellen jó. Nyugtató hatású. Megfelelő szín a derűs, békés légkör megteremtésére. Serkenti a növekedést, ezért általánosan alkalmas a gyógyításra. Az ősi egyiptomiak és kínaiak a gyógyítás elsődleges színeként használták a zöldet.
A zöld a szív csakrát uralja.
KÉK - a kilók ellen
tudás, egészség, döntésképesség
Egy fogyókúrás tanulmány a legutóbb kétcsoportnyi emberrel dolgozott. A tesztszemélyek felénél kék villanykörtét csavartak a hűtőbe, a kontrollcsoportnál maradt a hagyományos fehér világítás. A "kék fogyókúrázók" sokkal több kilótól szabadultak meg, mivel a kék szín csökkenti a stresszt. Nézz rövid ideig valami kékre, pulzusod máris lassulni kezd, testhőmérsékleted csökken! Márpedig a legtöbb ember csak azért eszik, mert feszült, és idegességét vezeti le az evéssel mint pótcselekvéssel. Későn reagálnak arra, amit rágóizmaik megőröltek. Mivel a kék nyugtató és lazító hatású, optimális színe a hálószobáknak. Elég, ha az ajtó vagy az ágyneműhuzat kék (lehetőleg égszínkék!) színű, az alvászavarokkal küszködők máris megszabadultak problémáiktól.
Hatása testünkre: migrén, magas vérnyomás, idegesség, fertőzések, viszlát! Nagyon jót tesz az égési sebeknek is. A napsugárzásnak kitett kék víz kiváló tonik a gégegyulladásra.
A kék a torok csakrát uralja.
INDIGÓ - ösztönök, misztika, megértés
Ezt a hűvös színt a fülek, az orr és a szemek problémáira használják. Vérzéscsillapító és érzéstelenítő hatással bír.
Az indigó a homlok csakrát uralja.
IBOLYA - találékonnyá tesz
szépség, kreativitás, ihlet
A lila a kék és a piros keveréke, vagyis hatása valahol a nyugtató és az energetizáló között van. Ez azt jelenti, hogy idegesség esetén egyszerre lazít, illetve megerősít. Ez hangulati válságok esetén különösen előnyös. A lila többet tud, mint kihúzni a gödörből: aktiválja az agy kreatív központját, serkenti a szellemire való koncentrálást. Ha tehát sürgősen jó tippre van szükséged, határidőre meg kell találnod a megoldást, lila filccel írd fel ötleteid! Aztán dőlj hátra, és hagyd, hogy beugorjon a legjobb megoldás!
Hatása testünkre: fájdalomcsillapító. Kapcsolatban áll az isteni, természetfeletti erőkkel. Mentlis, idegi problémák gyógyítására alkalmas. Csökkenti a fájdalmat, szövetek és csontok gyógyítására használják.
Az ibolya a korona csakrát uralja.
FEHÉR - tisztaság, igazság, lelkiség
A fehér az összes szín tökéletes egyensúlyából és harmóniáából születik. A lélek színe, a tökéletesség fénye.
A legfontosabb színterápiák
- Színeset enni Akut betegségeknél sokszor javasolják az orvosok, hogy bizonyos színű ételeket fogyasszunk. Mégpedig lehetőleg nyersen, mert főzés közben a szín veszít hatásából! Kék: vöröskáposzta, áfonya, kékszőlő, füge, szőlőlé Sárga: paprika, kukorica, curry, vanília, banán, ananász, narancs dzsúz, sárgaborsó Zöld: brokkoli, spenót, zöldbab, alma, körte, friss fűszerek (petrezselyem, oregánó) Viola: padlizsán, feketeribizli, nektarin, bodza Narancs: répa, sütőtök, sárgabarack, sárga kaliforniai paprika, mandarin Piros: paradicsom, cékla, eper, csipkebogyó, csilipaprika
- Színeset inni A színes környezet hatását erősíti, ha a vizet a kívánt színnel 15-30 percig megvilágítod, majd rögtön megiszod.
- Színeket belélegezni Csukd be a szemed, és képzeld el a kívánt hatásnak megfelelő színt! Képzeld el a színes levegő útját a szádtól a tüdődig, a hasadig! Lelki szemeid előtt a szín szétáramlik végtagjaidban, a szín energiája tudatos lélegzésed során elönti egész testedet.
- Besugárzás színekkel Egy egyszerű, 25 wattos égőt mázolj be hőálló színes festékkel! Csavard be egy kisebb (mondjuk íróasztali) lámpába, majd a beteg testrészre irányítva fényét naponta kétszer-háromszor 5-20 percre világíts! Három nap után emelheted először az adagot. Például: Étvágytalanság: 15 percnyi narancssárga besugárzás a hastájékra. Hasmenés: napközben 12 percnyi narancssárga a test középtájára. Koncentrációzavar: naponta kb. 12 perc besugárzás kék színnel először a fejre, aztán a hátra, végül a mellkasra. Reggeli morgolódás: öt percig sárga a fejre, majd öt perc lila. Fáradtság: Felkelés után húsz perc sárga a hátnak. Hányinger (utazás előtt): Indulás előtt húsz perc zöld a szívtájékra, hogy ne érezze rosszul magát. Rosszkedv: délben és este kék besugárzás 12 percig a fej és a szív irányába. Fáradt lábak: hetente kétszer 12 percnyi piros a csípőnek. Sok munka miatti stressz: délután és este tíz perc zöld először a mellkasra irányítva, majd a hátra. Székrekedés: 10-20 perc sárga fény a hasnak, majd a hát közepére. |